AK Home
A.net/AK
Upload a Photo
Upload a Video
Add a News article
Write a Blog
Add a Comment
Blog Feed
News Feed
Video Feed
All Feeds
Alaska ASAA Cross Country State Championships
October 7th 2023 Anchorage, Alaska, 99504, United States
Report
Block
4 Followers
Home
Photos
Blog
News
Attendees
Videos
Records
Info/Results
History for 2015 Oct 3rd
Results
Video
News
Photos
Blogs
2024
2023
2
2022
1
2
2
2021
2
2020
1
6
2
2019
1
2
2018
1
2
2017
1
2
18
2016
1
2
2015
1
1
2
5
2014
1
1
6
17
2013
1
2
2012
1
2
2011
1
1
2010
1
1
2009
1
2
1
100
2008
1
2
32
2007
1
1
Media for 2015
Videos (
1
)
View
+
Photos (
5
)
View
+
Articles (
2
)
View
+
Blogs (
0
)
View
+
Results
2015 Results - Alaska ASAA Cross Country State Championships
Sep 28th 2015, 9:46am
Attending groups
RunnerSpace.com/HighSchool
Hutchison HS
Aniak High School Track & Field and Cross Country - Aniak, Alaska
Kotzebue Middle/high School Track & Field and Cross Country - Kotzebue, Alaska
Palmer High School Track & Field and Cross Country - Palmer, Alaska
Cordova Jr/sr High School Track & Field and Cross Country - Cordova, Alaska
Tanalian School Track & Field and Cross Country - Port Alsworth, Alaska
Homer High School Track & Field and Cross Country - Homer, Alaska
Lathrop High School Track & Field and Cross Country - Fairbanks, Alaska
Thunder Moun
Aniguiin School Track & Field and Cross Country - Elim, Alaska
Petersburg High School Track & Field and Cross Country - Petersburg, Alaska
Craig High School Track & Field and Cross Country - Craig, Alaska
Top Of The Kuskokwim School Track & Field and Cross Country - Nikolai, Alaska
Hoonah Jr/sr High School Track & Field and Cross Country - Hoonah, Alaska
Lewis Angapak Memorial School Track & Field and Cross Country - Tuntutuliak, Alaska
Skinny Raven Sports Inc. - Anchorage - AK - Timing Company
Barrow High School Track & Field and Cross Country - Barrow, Alaska
Sand Point School Track & Field and Cross Country - Sand Point, Alaska
Delta Junction Sr. High School Track & Field and Cross Country - Delta Junction, Alaska
Tukurngailnguq School Track & Field and Cross Country - Stebbins, Alaska
Hooper Bay School Track & Field and Cross Country - Hooper Bay, Alaska
Minto School Track & Field and Cross Country - Minto, Alaska
Bartlett High School Track and Field and Cross Country - Anchorage, Alaska
Scammon Bay School Track & Field and Cross Country - Scammon Bay, Alaska
Dillingham Middle/high School Track & Field and Cross Country - Dillingham, Alaska
Unalakleet School Track & Field and Cross Country - Unalakleet, Alaska
Houston High School Track & Field and Cross Country - Big Lake, Alaska
Monroe Catholic Jr/sr High School Track & Field and Cross Country - Fairbanks, Alaska
Ben Eielson Jr/sr High School Track & Field and Cross Country - Eielson Afb, Alaska
Service High School Track & Field and Cross Country - Anchorage, Alaska
Dimond High School Track & Field and Cross Country - Anchorage, Alaska
Unalaska Jr/sr High School Track & Field and Cross Country - Unalaska, Alaska
Hydaburg School Track & Field and Cross Country - Hydaburg, Alaska
Mt. Edgecumbe High School Track & Field and Cross Country - Sitka, Alaska
Bethel Regional High School Track & Field and Cross Country - Bethel, Alaska
Seward High School Track & Field and Cross Country - Seward, Alaska
Eagle River High School Track & Field and Cross Country - Eagle River, Alaska
Wasilla High School Track & Field and Cross Country - Wasilla, Alaska
Juneau-douglas High School Track & Field and Cross Country - Juneau, Alaska
Napaaqtugmiut School Track & Field and Cross Country - Noatak, Alaska
Bristol Bay Middle/high School Track & Field and Cross Country - Naknek, Alaska
Sitka High School Track & Field and Cross Country - Sitka, Alaska
Effie Kokrine Charter School Track & Field and Cross Country - Fairbanks, Alaska
West High School Track & Field and Cross Country - Anchorage, Alaska
LiveWebcasts
Kenai Central High School Track & Field and Cross Country - Kenai, Alaska
Nenana City School Track & Field and Cross Country - Nenana, Alaska
Chevak School Track & Field and Cross Country - Chevak, Alaska
Skagway City School Track & Field and Cross Country - Skagway, Alaska
Fort Yukon School Track & Field and Cross Country - Fort Yukon, Alaska
West Valley High School Track & Field and Cross Country - Fairbanks, Alaska
RunnerSpace.com/AK
Ketchikan High School Track & Field and Cross Country - Ketchikan, Alaska
Newhalen School Track & Field and Cross Country - Iliamna, Alaska
Chief Ivan Blunka School Track & Field and Cross Country - New Stuyahok, Alaska
Soldotna High School Track & Field and Cross Country - Soldotna, Alaska
Galena Interior Learning Academy (gila) Track & Field and Cross Country - Galena, Alaska
Wrangell High School Track & Field and Cross Country - Wrangell, Alaska
King Cove School Track & Field and Cross Country - King Cove, Alaska
Nikolaevsk School Track & Field and Cross Country - Anchor Point, Alaska
Chugiak High School Track & Field and Cross Country - Chugiak, Alaska
South Anchorage High School Track & Field and Cross Country - Anchorage, Alaska
Glennallen Jr/sr High School Track & Field and Cross Country - Glennallen, Alaska
Anchorage Christian
DyeStat.com
Kodiak High School Track & Field and Cross Country - Kodiak, Alaska
Nome-beltz Jr/sr High Track & Field and Cross Country - Nome, Alaska
Colony High School Track & Field and Cross Country - Palmer, Alaska
Susitna Valley High Track & Field and Cross Country - Talkeetna, Alaska
Grace Christian School Track & Field and Cross Country - Anchorage, Alaska
Invited groups
2015
Alaska ASAA Cross Country State Championships
2015 Results - Alaska ASAA Cross Country State Championships
Published by
RunnerSpace.com/HighSchool
Sep 28th 2015, 9:46am
Alaska ASAA Cross Country State Championships
- Oct 3, 2015
Anchorage, AK, US, 99504
Timing/Results by:
Skinny Raven Sports Inc. - Anchorage - AK - T
« Filter Results by Team: »
Anchorage Christian
Aniak
Barrow
Bartlett
Ben Eielson
Bethel
Chevak
Chugiak
Colony
Cordova
Craig
Delta Junction
Dillingham
Dimond
Eagle River
Effie Kokrine
Elim
Fort Yukon
Galena
Glennallen
Grace Christian
Homer
Hoonah
Hooper Bay
Houston
Hutchison
Hydaburg
Juneau Douglas
Kenai Central
Ketchikan
Kodiak
Kotzebue
Kuskokwim L. A.
Lathrop
Minto
Monroe Catholic
Mt Edgecumbe
Nenana
New Stuyahok
Newhalen
Nikolaevsk
Noatak
Nome-Beltz
Palmer
Petersburg
Sand Point
Service
Seward
Sitka HS
Skagway City Schools
Soldotna
South Anchorage
South Bristol Bay
South King Cove
South Port Alsworth
South Scammon Bay
Stebbins
Su Valley
Thunder Mountain
Tuntutuliak
Unalakleet
Unalaska
Wasilla
West Anchorage
West Valley
Wrangell
Men:
5k 123A
|
5k 4A
Women:
5k 123A
|
5k 4A
Mens 5k 123A
Back to top
Bib#
Name
Yr
School
Time
Pace
Pts
1
504
Korta, Kaleb
Galena
16:00
05:09
2
698
Kratz, Hunter
Seward
16:10
05:13
3
506
Moos, Jacob
Galena
16:21
05:16
4
706
Baciocco, Colin
Sitka HS
16:48
05:25
5
752
Enlow, Ross
Unalaska
16:50
05:26
6
711
Wilcox, David
Sitka HS
16:51
05:26
7
401
Bennett, Blake
Anchorage Christ
16:56
05:27
8
801
Gerald, Matthew
Wrangell
17:16
05:34
9
535
Beachy, Jordan
Homer
17:18
05:34
10
520
Sheldon, Cameron
Grace Christian
17:19
05:35
11
536
Brandt, Jared
Homer
17:22
05:36
12
709
Pate, Joseph
Sitka HS
17:25
05:37
13
517
Fritzel, Trent
Grace Christian
17:29
05:38
14
471
Hamberger, Zach
Cordova
17:29
05:38
15
712
Zellhuber, Jordan
Sitka HS
17:30
05:38
16
695
Berry, Paxson
Seward
17:35
05:40
17
522
Young, Zach
Grace Christian
17:37
05:40
18
540
Menke, Charlie
Homer
17:37
05:41
19
538
Fasulo, Luciano
Homer
17:39
05:41
20
518
Isaacson, Ethan
Grace Christian
17:44
05:43
21
537
Davis, Jacob
Homer
17:48
05:44
22
406
Stoorza, Timothy
Anchorage Christ
17:49
05:44
23
710
Rosas, Triston
Sitka HS
17:49
05:44
24
606
Alexie, Eugene
Kuskokwim L. A.
18:00
05:48
25
539
Lowe, Dexter
Homer
18:02
05:48
26
519
Martin, Riley
Grace Christian
18:03
05:49
27
708
Little, Neil
Sitka HS
18:06
05:50
28
553
Matherly, Jack
Hutchison
18:07
05:50
29
647
Trail, Greg
Nikolaevsk
18:09
05:51
30
696
Brewi, Seth
Seward
18:09
05:51
31
714
Brady, Danny
Skagway City Sch
18:11
05:52
32
521
Snow, Nick
Grace Christian
18:12
05:52
33
405
Sobek, Ben
Anchorage Christ
18:14
05:52
34
603
Woods, Spencer
Kotzebue
18:16
05:53
35
516
Fritzel, Luke
Grace Christian
18:16
05:53
36
707
Buxton, Connor
Sitka HS
18:16
05:53
37
697
Estes, Case
Seward
18:23
05:55
38
403
Quinn, Shaun
Anchorage Christ
18:24
05:56
39
402
Parks, William
Anchorage Christ
18:24
05:56
40
503
Apfelbeck, Joe
Galena
18:29
05:57
41
475
Marker, Andrew
Craig
18:31
05:58
42
758
Wilson, Trevor
Unalaska
18:31
05:58
43
531
Gerlach, Caden
Glennallen
18:32
05:58
44
665
Hagerman, Tucker
Petersburg
18:33
05:59
45
530
Dorsey, Sean
Glennallen
18:36
06:00
46
750
Wilson, Jayden
Unalakleet
18:39
06:00
47
404
Sanford, John
Anchorage Christ
18:41
06:01
48
675
Davis, Callen
South Port Alswo
18:41
06:01
49
653
Hoogendorn, Wilson
Nome-Beltz
18:48
06:03
50
654
Moore, Harrison
Nome-Beltz
18:48
06:03
51
809
Waclawski, Denver
Homer
18:48
06:03
52
812
Kingsland, Jon
Seward
18:49
06:04
53
699
Zweifel, Thomas
Seward
18:50
06:04
54
422
Poe, Lawrence
Bethel
18:51
06:04
55
666
Lenhard, Nathaniel
Petersburg
18:51
06:04
56
548
Budke, Emmanuel
Hoonah
18:52
06:05
57
607
Jackson, Rhett
Kuskokwim L. A.
18:59
06:07
58
407
Wuerth, Alex
Anchorage Christ
19:00
06:07
59
439
Ulroan, Jeremy
Chevak
19:04
06:09
60
501
Amaktoolik, Jonah
Elim
19:05
06:09
61
651
Sheldon, Robert
Noatak
19:08
06:10
62
599
Eakin, Gary
Kotzebue
19:09
06:10
63
757
Tereda, Cade
Unalaska
19:10
06:11
64
598
Eakin, Ezekiel
Kotzebue
19:13
06:11
65
652
Cross, Ben
Nome-Beltz
19:13
06:11
66
628
Walsh, Nathaniel
Monroe Catholic
19:16
06:12
67
430
Smith, Noah
South Bristol Ba
19:17
06:13
68
813
Estes, Alex
Seward
19:19
06:13
69
754
Garcia, Raul
Unalaska
19:22
06:14
70
602
Smith, Sam
Kotzebue
19:22
06:14
71
624
Grahek, Garrett
Monroe Catholic
19:22
06:14
72
552
Maier, Kasper
Hutchison
19:27
06:16
73
623
Bloom, Sam
Monroe Catholic
19:31
06:17
74
434
Burkowski, Thomas
Chevak
19:34
06:18
75
755
Price, Carter
Unalaska
19:34
06:18
76
597
Baldwin, Harry
Kotzebue
19:35
06:19
77
646
Fefelov, Jonah
Nikolaevsk
19:37
06:19
78
421
Constantine, Clevon
Bethel
19:42
06:21
79
600
Lane, Lenie
Kotzebue
19:43
06:21
80
626
Nicholson, Landon
Monroe Catholic
19:44
06:22
81
442
Konukpeok, Casey
New Stuyahok
19:46
06:22
82
495
Kokrine, David
Effie Kokrine
19:49
06:23
83
481
Warren, Thomas
Delta Junction
19:54
06:25
84
674
Blom, Sam
South Port Alswo
19:54
06:25
85
601
Maslen, Gavin
Kotzebue
19:59
06:26
86
472
Almenzor, Gabriel
Craig
20:00
06:27
87
435
Hardiman-Agimuk, Shain
Chevak
20:02
06:27
88
415
Dallman, Branden
Aniak
20:03
06:28
89
677
Mack, Colton
Sand Point
20:04
06:28
90
502
Jones, Stanton
Fort Yukon
20:06
06:29
91
756
Shaishnikoff, Talon
Unalaska
20:08
06:29
92
753
Esnardo, Alex
Unalaska
20:21
06:33
93
474
House, Morgan
Craig
20:24
06:34
94
483
Dull, Cole
Dillingham
20:25
06:34
95
497
Culver, Ben
Ben Eielson
20:25
06:35
96
749
Sugar, Nicholas
Tuntutuliak
20:26
06:35
97
505
Lord, Walter
Galena
20:27
06:35
98
433
Boyscout, Joshua
Chevak
20:37
06:39
99
498
Pearson, Tristan
Ben Eielson
20:46
06:41
100
648
Trail, Michael
Nikolaevsk
20:53
06:44
101
480
Marchuk, Charles
Delta Junction
20:57
06:45
102
532
Miller, Jonathan
Glennallen
20:58
06:45
103
478
Records, Isaiah
Craig
21:04
06:47
104
625
Metz, Troy
Monroe Catholic
21:06
06:48
105
476
Packer, Seth
Craig
21:22
06:53
106
507
Naneng, Harold
Galena
21:22
06:53
107
477
Patten, Wyatt
Craig
21:26
06:54
108
496
Salpino, Ron
Effie Kokrine
21:26
06:54
109
437
Matchian, Mickey
Chevak
21:26
06:54
110
438
Tulim, Iverson
Chevak
21:28
06:55
111
499
Staley, Graham
Ben Eielson
21:29
06:55
112
508
Sheldon, Marvin
Galena
21:30
06:56
113
473
Castle, Noah
Craig
21:31
06:56
114
436
Martins, Mason
Chevak
21:32
06:56
115
621
Hunter, Christian
Minto
22:22
07:12
116
622
Balko, Christian
Monroe Catholic
23:44
07:39
117
630
Hoblet, Kendrick
Mt Edgecumbe
37:58
12:13
Mens 5k 4A
Back to top
Bib#
Name
Yr
School
Time
Pace
Pts
1
448
Jordan, Ty
Chugiak
15:48
05:06
2
686
Schumacher, Gus
Service
15:52
05:07
3
778
Walker, Finn
West Anchorage
16:10
05:12
4
595
Parnell, Michael
Kodiak
16:24
05:17
5
594
Osowski, Keith
Kodiak
16:25
05:18
6
730
Steele, Derek
South Anchorage
16:29
05:19
7
767
Fuller, Quincy
Wasilla
16:34
05:20
8
718
Swedberg, Aaron
Soldotna
16:35
05:20
9
731
Wolfe, Hamish
South Anchorage
16:37
05:21
10
683
Howard, Riley
Service
16:39
05:22
11
487
Walsh, Jacob
Eagle River
16:40
05:22
12
773
Dammeryer, Declan
West Anchorage
16:41
05:23
13
788
Donaldson, Ti
West Valley
16:43
05:23
14
790
Herron, Spencer
West Valley
16:46
05:24
15
593
McKinney, Richie
Kodiak
16:47
05:24
16
459
Knopp, Tracen
Colony
16:48
05:25
17
776
Lynch, Brycen
West Anchorage
16:49
05:25
18
775
Jager, Luke
West Anchorage
16:51
05:26
19
446
Hall, Roan
Chugiak
16:51
05:26
20
486
Carl, Nick
Eagle River
16:52
05:26
21
419
Larson, Isaac
Bartlett
16:52
05:26
22
462
Peterson-Thompson, Dak
Colony
16:53
05:26
23
611
Mowry, Logan
Lathrop
16:57
05:28
24
779
Wiese, Tristan
West Anchorage
16:57
05:28
25
561
Arthur, Alize
Juneau Douglas
17:00
05:29
26
732
Wonders, Hunter
South Anchorage
17:01
05:29
27
729
Meiwes, Luke
South Anchorage
17:02
05:29
28
614
Underwood, Vance
Lathrop
17:02
05:29
29
774
Britt, Brian
West Anchorage
17:03
05:30
30
662
Kavalok, Ryan
Palmer
17:03
05:30
31
787
Bravo, Aaron
West Valley
17:05
05:30
32
458
Knopp, Dawson
Colony
17:09
05:32
33
789
Hannah, Justin
West Valley
17:10
05:32
34
590
Hannah, Jack
Kodiak
17:11
05:32
35
608
Beehler, Alex
Lathrop
17:16
05:34
36
777
Monterrosa, Joaquin
West Anchorage
17:16
05:34
37
612
Porter, Enoch
Lathrop
17:17
05:34
38
681
Baumgartner, Brennan
Service
17:18
05:34
39
727
Chamberlain, Lyle
South Anchorage
17:19
05:35
40
685
Nakada, Fintan
Service
17:19
05:35
41
563
Goebel, Ethan
Juneau Douglas
17:24
05:36
42
609
Brune, Kevin
Lathrop
17:24
05:36
43
687
Thompson, Hunter
Service
17:25
05:37
44
791
Kenaston, Elliot
West Valley
17:25
05:37
45
445
Ginter, Jack
Chugiak
17:29
05:38
46
562
Ellefson-Carnes, Arne
Juneau Douglas
17:29
05:38
47
613
Trosper, Parker
Lathrop
17:30
05:38
48
663
Mumma, Leif
Palmer
17:32
05:39
49
582
Blankenship, Sylvan
Ketchikan
17:34
05:40
50
744
Penrose, Jonah
Thunder Mountain
17:36
05:40
51
766
Bell, Isaak
Wasilla
17:37
05:40
52
726
Borger, Logan
South Anchorage
17:37
05:41
53
591
Johnson, Daniel
Kodiak
17:40
05:42
54
682
Carpenter, Justin
Service
17:42
05:42
55
447
Hartke, Max
Chugiak
17:42
05:42
56
772
Warhus, Thorsten
Wasilla
17:43
05:42
57
743
Dawson, Obadiah
Thunder Mountain
17:50
05:45
58
684
Milani, Bailey
Service
17:50
05:45
59
728
Keffalos, Mason
South Anchorage
17:51
05:45
60
769
Greathouse, Karl
Wasilla
17:52
05:45
61
793
Simon, Keel
West Valley
17:59
05:48
62
583
Rodanhisler, Trent
Ketchikan
18:07
05:50
63
717
Shuler, Josh
Soldotna
18:11
05:52
64
610
Hendrickson, Isaac
Lathrop
18:12
05:52
65
768
Greathouse, Kaleb
Wasilla
18:12
05:52
66
461
Mellor, Luke
Colony
18:14
05:52
67
589
Burnett, Micah
Kodiak
18:15
05:53
68
443
Baez-Terry, Liam
Chugiak
18:15
05:53
69
463
Taylor, Josh
Colony
18:15
05:53
70
449
Latimer, Charlie
Chugiak
18:16
05:53
71
457
Johnstone, Cade
Colony
18:20
05:54
72
745
Sleepy, Justin
Thunder Mountain
18:21
05:55
73
584
Stephens, Leif
Ketchikan
18:22
05:55
74
585
Svenson, Leif
Ketchikan
18:22
05:55
75
592
Maghupoy, Anthony
Kodiak
18:27
05:57
76
444
Dearborn, Ryan
Chugiak
18:27
05:57
77
770
Larson, McKinley
Wasilla
18:28
05:57
78
771
Steiner, Hayden
Wasilla
18:43
06:02
79
565
Moritz, Ryan
Juneau Douglas
18:44
06:02
80
564
McKenna, Tim
Juneau Douglas
18:50
06:04
81
566
Taylor-Roth, Clem
Juneau Douglas
19:02
06:08
82
792
Schaefer, Rocky
West Valley
19:17
06:13
83
460
Torres, David
Colony
19:21
06:14
84
567
White, John
Juneau Douglas
19:39
06:20
Womens 5k 123A
Back to top
Bib#
Name
Yr
School
Time
Pace
Pts
1
533
Gerlach, Briahna
Glennallen
19:04
06:09
2
408
Balsan, Elizabeth
Anchorage Christ
19:38
06:19
3
544
Pitzman, Megan
Homer
19:40
06:20
4
703
Lindquist, Ruby
Seward
19:49
06:23
5
418
Wolgemuth, Alaina
Barrow
20:11
06:30
6
417
Nicely, Melissa
Barrow
20:35
06:38
7
543
Moseley, Alex
Homer
20:40
06:39
8
545
Rosencrans, Audrey
Homer
20:41
06:40
9
527
Morgan, Maddy
Grace Christian
20:47
06:42
10
410
Ealum, Tanner
Anchorage Christ
20:49
06:42
11
412
O'Hara, Tessa
Anchorage Christ
20:54
06:44
12
525
Jackson, Mazzy
Grace Christian
20:56
06:45
13
679
Gardner, Chloe
Sand Point
21:01
06:46
14
523
Annett, Grace
Grace Christian
21:02
06:46
15
547
Waclawski, Aurora
Homer
21:05
06:48
16
736
Bietsch, Ellie
Su Valley
21:10
06:49
17
524
Demientieff, Charlee
Grace Christian
21:13
06:50
18
546
Pitcher, Ziza Shemet
Homer
21:24
06:54
19
541
Evarts, Laren
Homer
21:33
06:56
20
551
Vanpelt, Allison
Houston
21:43
07:00
21
655
Buffas, Christine
Nome-Beltz
21:46
07:01
22
542
Knott, Haley
Homer
21:52
07:03
23
557
Moore, Grace
Hutchison
22:03
07:06
24
409
Davis, Jesssie
Anchorage Christ
22:04
07:06
25
702
Guernsey, Ashley
Seward
22:04
07:06
26
668
Eddy, Kayleigh
Petersburg
22:10
07:08
27
673
Skeek, Avery
Petersburg
22:15
07:10
28
737
Carey, Sienna
Su Valley
22:22
07:12
29
560
Borromeo, Lillian
Hydaburg
22:23
07:12
30
528
Newton, Sarah
Grace Christian
22:23
07:13
31
555
Farrell, Cora
Hutchison
22:28
07:14
32
805
Hutten, Reyn
Wrangell
22:30
07:15
33
656
Erickson, Starr
Nome-Beltz
22:34
07:16
34
671
Pfundt, Erin
Petersburg
22:36
07:17
35
529
Plaster, Brooke
Grace Christian
22:37
07:17
36
534
Jacobsen, Gloria
Glennallen
22:41
07:18
37
657
Fiskeaux, Mary
Nome-Beltz
22:43
07:19
38
705
Moore, EmmaLee
Seward
22:47
07:20
39
751
Rochon, EJ
Unalakleet
22:52
07:22
40
512
Korta, Kiana
Galena
22:55
07:23
41
549
McLuckie, Jordan
Hoonah
23:01
07:25
42
761
Kochuten, Alanna
Unalaska
23:03
07:26
43
669
Murph, Julia
Petersburg
23:08
07:27
44
509
Brown, Sarah
Galena
23:09
07:27
45
550
Lake, Jasmine
Hooper Bay
23:10
07:28
46
413
Parks, Mary Kate
Anchorage Christ
23:15
07:29
47
700
Anderson, Iris
Seward
23:17
07:30
48
672
Pfundt, Hannah
Petersburg
23:17
07:30
49
424
Bukowski, Dorothy
Bethel
23:20
07:31
50
638
Ekada, Laura
Mt Edgecumbe
23:30
07:34
51
514
Riddle, Julia
Galena
23:34
07:36
52
738
Germaine, Katherine
Su Valley
23:39
07:37
53
661
Trowbridge, Bianca
Nome-Beltz
23:42
07:38
54
479
Hansen, Aspen
Craig
23:46
07:39
55
643
Tremblay, Aquinnah
Nenana
23:49
07:40
56
649
Hickman, Megan
Nikolaevsk
23:51
07:41
57
411
Mitchell, Courtney
Anchorage Christ
23:56
07:42
58
414
Sobek, Ruth
Anchorage Christ
24:02
07:44
59
716
Weber, Alexandra
Skagway City Sch
24:05
07:46
60
713
McNeilley, Ayla
Sitka HS
24:09
07:47
61
650
Johnson, Chelsea
Nikolaevsk
24:10
07:47
62
806
Jenson, Amy
Wrangell
24:11
07:47
63
604
Schaeffer, Lynn
Kotzebue
24:13
07:48
64
426
O'Brien, Haley
Bethel
24:15
07:49
65
432
Hansen, Sharon
South Bristol Ba
24:16
07:49
66
640
Jemewouk, Jasmine
Mt Edgecumbe
24:17
07:49
67
642
Willis, Bianca
Mt Edgecumbe
24:21
07:51
68
526
Markel, Jenna
Grace Christian
24:21
07:51
69
428
Swope, Sophie
Bethel
24:22
07:51
70
639
Hollander, Rebecca
Mt Edgecumbe
24:24
07:52
71
429
Wade, Amber
Bethel
24:26
07:52
72
644
West, Jesslyn
Nenana
24:26
07:52
73
440
Pinggayak, Raini
Chevak
24:34
07:55
74
605
Sheldon, Moira
Kotzebue
24:34
07:55
75
423
Boney, Brittney
Bethel
24:36
07:55
76
680
Rivers, Ester
South Scammon Ba
24:37
07:56
77
741
Hartley, Bernadette
Su Valley
24:44
07:58
78
735
Matthias, Shea
Stebbins
24:47
07:59
79
715
Jensen, Hailey
Skagway City Sch
24:47
07:59
80
431
Hansen, Anna
South Bristol Ba
25:06
08:05
81
676
Fowler, Elizabeth
South Port Alswo
25:09
08:06
82
637
Clark, Madison
Mt Edgecumbe
25:12
08:07
83
802
Churchill, Kaylauna
Wrangell
25:13
08:07
84
511
Green, Elizabeth
Galena
25:23
08:11
85
641
Thomas, Victoria
Mt Edgecumbe
25:24
08:11
86
482
Marchuk, Roxanne
Delta Junction
25:25
08:11
87
670
Parker, Madisyn
Petersburg
25:38
08:15
88
427
Poe, Sophie
Bethel
25:39
08:16
89
742
Heuton, Frauke
Su Valley
25:50
08:19
90
760
Holman, Taylor
Unalaska
26:02
08:23
91
764
Nalam, Bridget
Unalaska
26:07
08:25
92
441
Slats, Monica
Chevak
26:10
08:26
93
678
Gardner, Brittany
Sand Point
26:13
08:27
94
740
Harrell, Celeste
Su Valley
26:21
08:29
95
803
Decker, Helen
Wrangell
26:25
08:30
96
645
Anelon, Sharelle
Newhalen
26:29
08:32
97
636
Amaktoolik, Julie
Mt Edgecumbe
26:41
08:36
98
515
Sam, Carolyn
Galena
26:55
08:40
99
667
Bless, Alexandra
Petersburg
26:57
08:41
100
660
Medlin, Daynon
Nome-Beltz
27:01
08:42
101
759
Garcia, Citaly
Unalaska
27:03
08:43
102
484
Moore, Katie
Dillingham
27:08
08:44
103
659
Kelso, Katie
Nome-Beltz
27:08
08:44
104
762
McWilliams, Mia
Unalaska
27:13
08:46
105
510
Firmin, Angelica
Galena
27:15
08:46
106
588
Yatchmeneff, Marylee
South King Cove
27:21
08:49
107
558
Tribby, Hannah
Hutchison
27:25
08:50
108
765
Napper, Amelia
Unalaska
27:45
08:56
109
701
DeLand, Cassidy
Seward
28:21
09:08
110
556
Kriska, Kianna
Hutchison
28:55
09:19
111
425
Klejka, Joan
Bethel
28:56
09:19
112
804
Gerald, Abigail
Wrangell
29:24
09:28
113
658
Johanson, Erin
Nome-Beltz
29:31
09:30
114
554
Carlo, Sydney
Hutchison
30:04
09:41
115
808
Doepkin, Moriah
Seward
30:29
09:49
116
807
Meissner, Kiara
Wrangell
31:11
10:02
117
739
Gilliam, Kestrel
Su Valley
31:22
10:06
118
513
Reitan, Kameron
Galena
31:56
10:17
119
763
Mountain, Angela
Unalaska
34:39
11:10
Womens 5k 4A
Back to top
Bib#
Name
Yr
School
Time
Pace
Pts
1
783
Gellert, Molly
West Anchorage
18:58
06:06
2
576
Boonstra, Riana
Kenai Central
19:04
06:09
3
733
Lash, Morgan
South Anchorage
19:15
06:12
4
748
Welling, Naomi
Thunder Mountain
19:30
06:17
5
577
Calvert, Jaycie
Kenai Central
19:35
06:18
6
575
Bergholtz, Ithaca
Kenai Central
19:37
06:19
7
466
Bowker, Jill
Colony
19:47
06:22
8
794
Difolco, Jenna
West Valley
19:54
06:25
9
420
Pype, Carolynn
Bartlett
19:58
06:26
10
664
Woodings, Ruby
Palmer
20:00
06:27
11
578
Gibson, Addison
Kenai Central
20:03
06:28
12
456
Sees, Emma
Chugiak
20:06
06:29
13
455
Nelson, Emma
Chugiak
20:13
06:31
14
453
Manwaring, Kaylee
Chugiak
20:13
06:31
15
795
Gottmeier, Brooke
West Valley
20:14
06:31
16
587
Rodanhisler, Erika
Ketchikan
20:15
06:31
17
796
Marks, Grace
West Valley
20:15
06:31
18
464
Block, Jordyn
Colony
20:16
06:32
19
799
Starks, Samantha
West Valley
20:24
06:34
20
468
Mathis, Alex
Colony
20:26
06:35
21
781
Corkran, Lauren
West Anchorage
20:27
06:35
22
747
Wallace, Erin
Thunder Mountain
20:33
06:37
23
485
Judd, Kylie
Dimond
20:34
06:38
24
785
Monterrosa, Cinnamon
West Anchorage
20:34
06:38
25
450
Booher, Hannah
Chugiak
20:35
06:38
26
494
Young, Peyton
Eagle River
20:36
06:38
27
723
Nelson, Daisy
Soldotna
20:39
06:39
28
691
Souders, Sarah
Service
20:39
06:39
29
797
Murphy, Nieca
West Valley
20:40
06:39
30
451
Cook, Clare
Chugiak
20:40
06:40
31
465
Bowker, Elisabeth
Colony
20:41
06:40
32
452
Kruchoski, Brynn
Chugiak
20:41
06:40
33
470
Powers, Cathelyne
Colony
20:43
06:41
34
619
Porter, Rahab
Lathrop
20:46
06:41
35
689
Farney, Grace
Service
20:47
06:42
36
734
Meeds, Maggie
South Anchorage
20:48
06:42
37
493
Wilson, Helen
Eagle River
20:50
06:43
38
782
LeClair, Aubrey
West Anchorage
20:54
06:44
39
693
Waite, Aislinn
Service
20:55
06:44
40
719
Arthur, Kellie
Soldotna
20:56
06:45
41
596
Bigley, Zoe
Kodiak
20:58
06:45
42
467
Bruce, Sydney
Colony
20:59
06:46
43
800
Widman, Faith
West Valley
21:00
06:46
44
618
Oba, Lupua
Lathrop
21:01
06:46
45
798
Roe, Bailey
West Valley
21:02
06:46
46
784
Harris, Tatiana
West Anchorage
21:02
06:46
47
692
Trimborn, Grace
Service
21:03
06:47
48
694
Waite, Bryn
Service
21:04
06:47
49
492
Smith, Myah
Eagle River
21:05
06:48
50
721
Erickson, Molly
Soldotna
21:11
06:49
51
454
Mueller, Gwendolyn
Chugiak
21:13
06:50
52
780
Allen, Mimi
West Anchorage
21:17
06:51
53
581
Satathite, Brooke
Kenai Central
21:24
06:54
54
616
Hajdukovich, Jahnna
Lathrop
21:27
06:55
55
469
Olsen, Lisbeth
Colony
21:31
06:56
56
568
Barrows, Katline
Juneau Douglas
21:32
06:56
57
786
Tumey, Jania
West Anchorage
21:32
06:56
58
579
Johnson, Leah
Kenai Central
21:34
06:57
59
586
Cool, Sarah
Ketchikan
21:38
06:58
60
580
Paxton, Kasey
Kenai Central
21:43
07:00
61
491
Paskievitch, Kate
Eagle River
21:44
07:00
62
688
Blake, Nicole
Service
21:50
07:02
63
690
Romey, Sage
Service
21:52
07:03
64
488
Frazier, Summer
Eagle River
21:57
07:04
65
810
Knight, Elizabeth
Ketchikan
21:58
07:05
66
724
Pothast, Hannah
Soldotna
22:01
07:06
67
725
Werner, Emily
Soldotna
22:08
07:08
68
746
Hermann, Dunya
Thunder Mountain
22:08
07:08
69
573
Miller, Malia
Juneau Douglas
22:18
07:11
70
570
Handley, Maddy
Juneau Douglas
22:18
07:11
71
569
Barrows, Kyra
Juneau Douglas
22:44
07:19
72
574
Smith, Gillian
Juneau Douglas
23:11
07:28
73
720
Boze, Fiona
Soldotna
23:12
07:28
74
620
Steffan, Abigal
Lathrop
23:14
07:29
75
617
Mondelli, Cristina
Lathrop
23:15
07:29
76
811
Burrell, Grace
Lathrop
23:45
07:39
77
572
Mannix, Nicole
Juneau Douglas
23:54
07:42
78
615
Bockert, Kaylee
Lathrop
24:35
07:55
79
571
Kimlinger, Toma
Juneau Douglas
24:44
07:58
Like
·
Comment
·
Share
·
E-mail
·
488876 views
Post to:
Post as:
Post
0 shares:
Alaska ASAA Cross Country State Championships
,
Anchorage Christian
,
Aniak High School Track & Field and Cross Country - Aniak, Alaska
,
Aniguiin School Track & Field and Cross Country - Elim, Alaska
view all
0
likes:
Diamond Lopez
view all
0
comment(s)
History for Alaska ASAA Cross Country State Championships
Year
Results
Videos
News
Photos
Blogs
2023
2
2022
1
2
2
2021
2
2020
1
6
2
2019
1
2
2018
1
2
2017
1
2
18
2016
1
2
2015
1
1
2
5
2014
1
1
6
17
2013
1
2
2012
1
2
2011
1
1
2010
1
1
2009
1
2
1
100
2008
1
2
32
2007
1
1
Show 14 more
Hashtags
#alaska
#asaa
#cross-country
#state
#championships
#state-meet
+PLUS highlights
+PLUS coverage
Live Events
Get +PLUS!